אפריקה דתיקון / כתבה שהתפרסמה במוסף "מקור ראשון"

נכתב ע"י שלמה ליבר

אנשים חייכנים וטובי לב לצד כנופיות פשע המשליטות אימה ופחד .צילום: שלמה ליבר

לכתבה המלאה לחץ כאן

דרום אפריקה קיבלה אותנו בחביבות רבה. מספר דקות לאחר שנחתנו בשדה התעופה הבינלאומי של יוהנסבורג כבר התייצבנו לצילום עם דיילים ואנשי ביטחון מבית הנתיבות, כשעל פני כולם שזור חיוך חביב וכן. אין לדעת מי משלים את מי, האם נופיה המגוונים והמדהימים של דרום היבשת השחורה או שמא חמימותם ואנושיותם יוצאות הדופן של תושביה המקוריים. נפגשתי ביחס החם של התושבים, נותני שירות כעוברים ושבים, אמידים לצד אביונים. לכל חיוך אני מחזיר חיוך ומשווה לעצמי מבלי משים תחושה וגינונים של מחוות אבירים.

את ביקורי במדינה האפריקנית החשובה ביבשת עשיתי במסגרת ביקור חברי תוכנית מקבי"ם  ('מנהיגות קהילתית בקונטקסט יהודי מורחב') של 'שותפות בית שמש – מטה יהודה' הפועלת מטעם הסוכנות היהודית. תוכנית זו מפגישה גברים ונשים מאוכלוסיות שונות ומגוונות מקרב החברה הישראלית, המשתתפים בתוכנית לימודים אחידה בהקשר יהודי מורחב הכוללת קטעים מהתנ"ך, מהתלמוד והמדרש לצד כתבים מודרניים של הוגי דעות יהודים וישראלים בני זמננו. זאת במקביל להכשרה של מנהיגות קהילתית שבה המשתתפים לומדים על תיאוריות ודגמים שונים של מנהיגות ציבורית, ודנים במקומה של המנהיגות בקהילה שלהם ובקהילות יהודיות אחרות.

מרבית חברי למסע אינם דתיים, וכך, מבלי שתינתן לי כל אפשרות לערער על הדבר, אני מייצג את המגזר הדתי בכלל ואת זה החרדי בפרט בתוך הקבוצה. ושוב אני נקלע לסיטואציה שבה אני נאלץ לייצג את מה שבחרו עבורי אחרים. החבר'ה נורא אדיבים ומתחשבים, אך מרוב רצון להתחשב ב"רגשות הדתיים" שלי אני נדחק אל פינה שבה אני חייב לחשוב שבעתיים על כל צעד ועל כל היוצא מפי ונכנס אל פי.

אודות yaaritk